Pytania

Materiały

Granity

Konglomerat kwarcowy

Marmury

Konglomeraty marmurowe

Aktualności

FAQ - KAMIENIE

Co należy rozważyć kupując marmur lub granit?

Jako kamienie szlachetne, marmur i granit obdarzone zostały naturalnym pięknem zachwycającym ludzkość od wieków. Z drugiej strony, tego typu naturalne twory cechuje pewna nieprzewidywalność, niezwykle ceniona przez artystów i projektantów. Klienci o skromnej wiedzy na temat tego rodzaju materiału oczekują, że zamówiony marmur będzie identyczny jak wzór przedstawiony w katalogu. Choć próbki kamienia powinny oddawać charakter danego produktu, materiał z jednego wydobycia może nieznacznie różnić się kolorem lub teksturą. Co więcej, nawet na jednej płycie granitu dostrzeżemy pewne różnice koloru porównując przeciwległe końce płyty. Większość architektów i projektantów wnętrz uznaje tą nieregularność za zaletę naturalnych kamieni, element natury, który jest przyjemnym urozmaiceniem przestrzeni mieszkalnej czy publicznego użytku - zaprojektowanej przez człowieka.

 

Jaka jest różnica między marmurem a granitem?

Choć obydwa te kamienie wydobywane są z ziemi, granit i marmur (oraz pochodne marmuru, jak wapień, onyks, trawertyn) znacznie różnią się od siebie. Granit powstaje głęboko w skorupie ziemskiej w wyniku krystalizacji minerałów, w bardzo wysokich temperaturach, co daje mu ogromną trwałość i twardość. Marmury (oraz wapienie, trawertyny, onyksy) powstają w wyniku osadzania się szkieletów i skorup zwierzęcych, materii roślinnej oraz mułu na dnach zbiorników wodnych. Proces skamienienia trwa miliony lat. Ponieważ głównym składnikiem marmuru jest wapno, jest on podatny na działanie kwasów występujących np. w occie lub sokach z owoców cytrusowych.

 

Czy mogę zastosować marmur lub granit do budowy blatu kuchennego?

Typowym zastosowaniem marmuru są blaty łazienkowe, obudowy jacuzzi oraz kominki, jednak możliwe jest również jego wykorzystanie w kuchni. Odradzamy jednak takie rozwiązanie ze względu na podatność marmuru na zadrapania oraz działanie kwasów występujących np. w occie, ketchupie, itp. Działanie wielu chemikaliów może również osłabić połysk kamienia. Granit jest z kolei uważany za niemal najtwarszy istniejący kamień: nie ulega działaniu kwasów, jest odporny na zadrapania narzędziami kuchennymi oraz typowe dla kuchni wysokie temperatury.

 

Czy muszę kupić całą płytę kamienia?

Płyty zawsze sprzedajemy nietknięte. Kupno płyty kamienia przypomina kupno tkaniny - producent, podobnie jak szwaczka czy krawiec, kupuje surowy materiał aby z niego wykonać dla Ciebie gotowy produkt. W cenie kompletnego wyrobu zawarte są koszty transportu materiału, wykonanie pomiarów i modeli, szlifowanie, polerowanie, przewiezienie poszczególnych fragmentów do klienta i właściwa instalacja. Niezbędna ilość materiału jest uzależniona od projektu oraz ilości zniszczonego kamienia. Zadaniem producenta jest zminimalizowanie materiału zniszczonego oraz jak najlepsze wykorzystanie naturalnego piękna, faktury i wzoru płyty. Jak należy czyścić marmur i inne rodzaje kamienia? Stara praktyczna zasada brzmi: nigdy nie stosuj nic czego nie użyłbyś do mycia własnych dłoni. Nie *należy używać proszków czyszczących ani łopatek. Nawet delikatnie złuszczające środki czyszczące zawierają pumeks (sproszkowana skała wulkaniczna), który może uszkodzić blat lub podłogę. Nie używaj też produktów zawierających kwasy (amoniak). Należy stosować jedynie impregnaty i środki czyszczące do kamieni naturalnych.

 

Co z wycięciami na zlewy czy kuchenki?

Dzięki naszej technologii obróbki strumieniem wody, jesteśmy w stanie wyciąć każdy, zaprojektowany komputerowo, zlew lub element powierzchni. Zlewy podwieszane (umieszczane pod blatem w sposób maskujący brzegi zlewu) są w pełni wycięte a otwór jest dodatkowo polerowany. Następnie blat jest odwracany i specjalne pierścienie uszczelniające są montowane aby ułatwić przymocowanie zlewozmywaka. Wcięcia brzegowe sięgają 10cm w każdym rogu; część powierzchni jest cięta na miejscu instalacji aby zapobiec uszkodzeniom podczas transportu.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

FAQ - GRANIT

Czy mogę ciąć i kroić na moim granitowym blacie?

Owszem, lecz możesz zniszczyć noże. Granit jest twardszy od ostrzy Twoich noży i jeśli będziesz używał blatu jako powierzchni do krojenia, bardzo szybko je stępi. Do krojenia czy siekania zawsze używaj drewnianej lub plastykowej deski do krojenia.

 

Czy można uszkodzić granitowy blat?

Jak każda twarda powierzchnia, granit może być uszkodzony przez bardzo mocne uderzenie. Ze względu na swą krystaliczną strukturę, granit może ukruszyć się w wyniku uderzenia twardym i ostrym przedmiotem. Granit nie pokryty impregnatem może wchłaniać substancje takie jak olej, co może prowadzić do powstawania plam i przebarwień. Wysoka temperatura garnków, patelni lub gorących substancji, w normalnych domowych warunkach, nie spowoduje uszkodzenia blatu.

 

Na powierzchni mojej próbki granitu są otworki, czy takie same będą na moim blacie?

Granit, mając krystaliczną strukturę, zawsze ma maleńkie otworki - przestrzenie między kryształkami *różnych minerałów. Na dużym fragmencie są one niewidoczne - powierzchnia jest wypolerowana i przypomina lustro. Granit może mieć również naturalne rysy, które nie wynikają z niedoskonałości struktury, ale z olbrzymich temperatur i ciśnienia które uformowały kamień wieki temu. Te cechy dodają uroku temu naturalnemu kamieniowi i nie ujmują mu trwałości czy funkcjonalności. W końcu wytwór natury nie może wyglądać jak produkt stworzony przez człowieka.

 

Jak należy czyścić granit?

POLEROWANY GRANIT jest niezwykle wytrzymałym kamieniem, dużo wytrzymalszym od marmuru. W przeszłości stosowany był m.in. do pokrycia zewnętrznych elewacji budynków, ścian czy podłóg w ruchliwych miejscach. Granit jest odporny na wysokie i niskie temperatury; w 95-98% jest również odporny na plamy i odbarwienia (pokrywamy go dodatkowo silikonowym impregnatem, co gwarantuje *trwałe piękno). Polerowany granit należy czyścić podobnie jak polerowany marmur używając łagodnych, biodegradowalnych, bezzapachowych, nie zawierających fosforanów płynów do mycia naczyń, płatków bądź proszków czyszczących. Następnie blat należy dokładnie spłukać i osuszyć flanelową szmatką lub irchą.

 

Czy mój granit będzie wyglądał dokładnie jak próbka?

Próbki, które możesz zobaczyć na ekranie komputera, to zeskanowane zdjęcia cyfrowe. Odcienie kolorów mogą się nieznacznie różnić ze względu na możliwe różnice systemów komputerowych, monitorów oraz algorytmów kompresji zdjęć. Co więcej, granit, jako naturalny kamień, występuje w wielu odcieniach, barwach, strukturach i wzorach, co jest elementem jego naturalnego piękna.

 

Czy granit można zaplamić lub odbarwić?

W zasadzie nie. Choć wszystkie rodzaje kamienia są w pewnym stopniu porowate, pory granitu są bardzo niewielkie. Większość kolorów nigdy nie zmienia się pod wpływem wilgoci; niektóre mogą nieznacznie się zmienić po pewnym czasie, np. jeśli zostawimy na blacie kałużę wody na 30 minut, po jej wytarciu niektóre kolory mogą okazać się ciemniejsze. Nasz granit jest impregnowany u producenta, choć niektórzy klienci preferują nakładanie impregnatu (dostępnego w sklepach z glazurą i artykułami kamieniarskimi) po instalacji.

 

Czy mogę postawić gorący garnek na granitowym blacie?

Granit jest formowany pod działaniem niezwykle wysokich temperatur i ciśnienia pod skorupą ziemi, zatem gorący garnek lub patelnia nie robią na nim wrażenia. Płomień umieszczony pod granitowym blatem nie spowoduje jego topienia ani nie pozostawi żadnych śladów.

 

Czy granit może się ukruszyć?

Tak, ale tylko w wyniku potężnych uderzeń młotkiem lub innym ciężkim narzędziem. Ukruszenie można wypełnić granitowym pyłem z mieszanką epoksydową.

 

Czy łączenia części granitowych są widoczne?

Granit jest naturalnym materiałem i wydobywany jest w postaci maksymalnie 3-metrowych bloków, na pewno łączenia będą konieczne. Ponieważ granit sprzedawany jest w prostokątnych blokach, łączenia pozwolą Ci obniżyć koszty (np. przy budowie narożnika w kształcie litery L). To czy łączenia będą widoczne zależy od ziarnistości, koloru i tekstury granitu. Przy kamieniu drobnoziarnistym (np. Bianco Cristal) łączenia będą mniej widoczne niż przy ziarnie grubym i zróżnicowanym (np. Eagle Red). Kolor ciemny (np. Verde Ubatuba) maskuje łączenia lepiej niż jasny (np. Pine Green). Zróżnicowana, wyraźna tekstura z paskami kolorów (np. Kinawa, Paradiso) ujawni łączenia bardziej niż jednorodny wzór (np.Verde Te). Większość klientów jednak przedkłada naturalne piękno granitu nad troskę o łączenia.

 

Jak łączony jest granit?

Łączenia wykonywane są w prostych i gładkich miejscach na styku dwóch elementów. Podczas instalacji, aplikowany jest drobny ścieg silikonu wzdłuż styku. W niektórych wypadkach, miejsca pod dużym naciskiem lub pozbawione dostatecznego wsparcia łączone są żywicą epoksydową (dopóki spoina nie wyschnie, miejsce łączenia musi być odpowiednio wsparte).

 

Czy granit się przypala lub plami?

Nie, podczas standardowej eksploatacji granitu nie można przypalić ani poplamić. Jedynym wyjątkiem jest fakt, że niektóre kolory mogą wchłaniać wilgoć po dłuższym kontakcie. Po wyschnięciu płyn nie powinien zostawić żadnego śladu, chociaż mogą pojawić się problemy w przypadku ciemnych, barwionych płynów. Chociaż granit jest impregnowany u producenta, zaleca się stosowanie impregnatu również po instalacji.

 

Czy granit może pęknąć?

Nie może, przynajmniej podczas normalnej eksploatacji. Granit jest najbardziej narażony na pęknięcia podczas transportu i instalacji - codzienne używanie nie stanowi zagrożenia dla tego wytrzymałego materiału. Czy granit może być wsparty tylko z jednej strony? Granit może być wysunięty do ok. 35cm długości jeśli płyta jest dostatecznie gruba i jest wystarczające wsparcie z drugiej strony. Nie należy nadmiernie obciążać jednostronnie wspartej płyty (np. poprzez stawanie lub siadanie na nie wspartej stronie blatu).

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

FAQ - MARMUR

Czy marmur jest dobrym materiałem na blat kuchenny?

Tak. Marmur o przetartym wykończeniu nie ulegnie korozji dzięki matowej powierzchni. Ponieważ marmur (tak jak wapień i trawertyn) zawiera węglan wapnia, polerowana powierzchnia jest bardziej narażona na działanie substancji zawierających kwasy (ocet, musztarda, ketchup, soki owoców cytrusowych i inne). Związki te wywołują reakcję chemiczną osłabiającą połysk.

 

Czy marmur może być stosowany w miejscach o dużym natężeniu ruchu?

Tak. W czasach starożytnych marmur był używany we wszystkich częściach greckich domów - od mebli po podłogi. Greckie marmury dowiodły, że są równie trwałe co inne, pozornie twardsze materiały, a jednocześnie tworzą ciepłą i miłą atmosferę wnętrza.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, chetnie doradzimy.

Kontakt z nami

Zakład Kamieniarski Tomulewicz
ul. Korzeniowskiego 14
15-519 Białystok

Zapraszamy codziennie od poniedziału do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.

tel. +48 510 876 306
tel. +48 508 187 430
e-mail: biuro.tomulewicz@gmail.com